Latest Posts

Where to watch Wimbledon: matches, schedules and order of play today, June 30

- Advertisement -

Ua new day of Wimbledon and many proper names. Rafe NadalIga SwiatekStephens Tsitsipas Paula Badosa They will be some of the protagonists who will seek the pass to the third round.

- Advertisement -

- Advertisement -

Alcaraz and Djokovic got comfortable wins yesterday and their rivals will be Otte and Kecmanovic, respectively.

Wimbledon matches, schedules and order of play

- Advertisement -

Central Court (from 2:30 p.m.)

Katie Boulter (POL) vs Karolina Pliskova (CZE, 6)

Next

Rafael Nadal (2) vs Ricardas Berankis (LIT)

Coco Gauff (USA, 11) vs Mihaela Buzarnescu (RUM)

Track 1 (from 2:00 p.m.)

Jordan Thompson (AUS) vs Stefanos Tsitsipas (GRE, 4)

Next

Iga Swiatek (POL, 1) vs Lesley Pattinama Kerkhove (PBA)

Alex de Minaur (AUS, 19) vs Jack Draper (GBR)

Track 2 (from 12:00)

Paula Badosa (4) vs Irina Bara (RUM)

Next

Filip Krajinovic (SRB, 26) vs Nick Kyrgios (AUS)

Harriet Dart (GBR) vs Jessica Pegula (EE UU, 8)

Not before 18:00

Kirsten Flipkens (BEL) vs Simona Halep (RUM, 16)

Track 3 (from 12:00)

Ana Bogdan (RUM) vs Petra Kvitova (CZE, 25)

Next

Liam Broady (GBR) vs Diego Schwartzman (ARG, 12)

Daniel Elahi Galan (COL) vs. Robert Baptist (17)

Track 12 (from 12:00)

Alastair Gray (GBR) vs Taylor Fritz (EE UU, 11)

Next

Bianca Andreescu (CAN) vs Elena Rybakina (KAZ, 17)

Denis Shapovalov (CAN, 13) vs Brandon Nakashima (EE UU)

Court 18 (from 12:00)

Emil Ruusuvuori (FIN) vs Botic Van de Zandschulp (PBA, 21)

Not before 1:30 p.m.

Heather Watson (GBR) vs Qiang Wang (CHN) (suspended 7-5 5-4)

Viktorija Golubic (SUI) vs Barbora Krejcikova (CZE, 13)

Lauren Davis (EE UU) vs Amanda Anisimova (EE UU, 20)

Court 14 (from 12:00)

Claire Liu (USA) vs Alizé Cornet (FRA)

Not before 1:30 p.m.

Lorenzo Sonego (ITA, 27) vs Hugo Gaston (FRA)

Maxime Cressy (USA) vs Jack Sock (USA)

Magdalena Frech (POL) vs Anna-Karolina Schmiedlova (SVK)

Court 15 (from 12:00)

Ajla Tomljanovic (AUS) vs Catherine Harrison (USA)

Not before 1:30 p.m.

Greet Minnen (BEL) vs Qinwen Zheng (CHN)

Cristian Garin (CHI) vs Hugo Grenier (FRA)

Court 16 (from 12:00)

Marcos Giron (USA) vs Alex Molcan (SVK)

Not before 1:30 p.m.

Panna Udvardy (HUN) vs Elise Mertens (BEL, 24) (suspended 6-3 6-7 (5))

Petra Martic (CRO) vs Kristina Kucova (SVK)

Dennis Novak (AUT) vs Jason Kubler (AUS)

Runway 17 (from 12:00)

Mackenzie McDonald (EE UU) vs Richard Gasquet (FRA)

Not before 1:30 p.m.

Sara Sorribes (32) vs Harmony Tan (FRA)

Benjamin Bonzi (FRA) vs Jenson Brooksby (USA, 29)



Source: www.marca.com

- Advertisement -

Latest Posts

Don't Miss