Drew McIntyre

  • Date of birth: June 6, 1985

  • Claimed Height: 6 ft 5

  • - Advertisement -

    Claimed Weight: 265 lbs

  • - Advertisement -

    Invoiced from: Ayr, Scotland

  • - Advertisement -

    Signature Moves: Claymore Punch

  • WWE main roster debut: August 28, 2009

Drew McIntyre Features:

  • Drew McIntyre returns to WWE

  • McIntyre’s path home to victory at the 2020 Royal Rumble

WWE Awards

  • Two-time WWE Champion; first win April 5, 2020 (WrestleMania 36)

  • One-time Raw Tag Team Championship (with Dolph Ziggler); won September 3, 2018 (Monday Night Raw)

  • One time Intercontinental Champion; won December 13, 2009 (TLC)

  • One-time WWE Tag Team Championship (with Cody Rhodes); won the set. 19, 2010 (Night of Champions)

  • One-time NXT Champion; won August 19, 2017 (NXT TakeOver: Brooklyn III)

Other achievements

  • One-time TNA World Heavyweight Champion

  • One-Time IMPACT Grand Champion (TNA)

  • One-time EVOLVE Champion and two-time EVOLVE Tag Team Champion.

  • Former ICW and WCPW Champion

  • 11th in PWI 500 (2016)